Mrtvé moře je nejníže položené místo na zemském povrchu. Jeho délka je 80 km a maximální šířka 18 km. Vlévá se do něho několik řek, z nichž největší je Jordán.
„Je to nejhlubší suchozemská deprese. Současná hladina tohoto slaného jezera leží 409 m pod hladinou moře. Pro srovnání: hladina Assalského jezera v Afarském trojúhelníku leží ‚jen‘ 145 m pod hladinou moře, Údolí smrti v USA 86 m, Kaspické moře 28 m a australské jezero Eyre 16 m. Na obou stranách Mrtvého moře se zdvihají tektonické svahy vysoké až 500 m, ale k vrcholkům okolních hor je to dalších 1000 m. Tento výškový i barevný kontrast vytváří nádherné panorama.“ (Václav Cílek, „Yam Hamelach – Mrtvé moře“, Přírodovědecký časopis Vesmír, 2001, roč. 80, č. 5.)
Byť je v názvu slovo „moře“, jedná se ve skutečnosti o slané bezodtokové jezero s vysokou koncentrací soli a minerálů (hořčík, draslík, vápník, brom, mangan, zinek, sodík), která způsobuje, že se v něm nepotopíte. Voda Mrtvého moře obsahuje asi desetkrát více solí než voda oceánů. Ryby a vodní rostliny zde nepřežijí, proto se nazývá „Mrtvé“.
Díky specifickým podmínkám má oblast Mrtvého moře velmi příznivé účinky při léčbě kožních onemocnění (lupénka, vitiligo, akné), nemocí dýchací soustavy a pohybového ústrojí. Léčivá není jen voda, ale také černé bahno z Mrtvého moře. Bahenní zábaly odstraňují svalové a nervové napětí, zlepšují krevní oběh a ulevují od revmatických bolestí.
Pobyt u Mrtvého moře není prospěšný jen pro tělo, ale i pro naše poznání. V okolí se nacházejí významné starověké památky: pozůstatky biblického města Jericha a pouštní pevnost Masada, kterou nechal vystavět judský král Herodes Veliký (73-4 př. n. l.). Během první židovské války (66-70 n. l.) se tato pevnost stala posledním místem odporu židovských povstalců proti Římanům. Další zajímavou lokalitou je Chirbet Kumrán („Ruina Kumrán“), v jejíž blízkosti byly v letech 1947-1956 objeveny jeskyně s nejstaršími biblickými rukopisy.
Související články v našem blogu:
Prohlédněte si nabídku našich zájezdů k Mrtvému moři.