Izraelští umělci, kteří milují Mrtvé moře, se zapojili do společných projektů, díky nimž turisté a zájemci mohou hlouběji poznat nejníže položené slané jezero na světě. Zároveň tím upozorňují na jeho postupné zmenšování. Od roku 1976 klesla hladina Mrtvého moře o 30 metrů. Každoročně poklesne jeho hladina zhruba o metr.
Mrtvé moře leží mezi Izraelem na západě a Jordánskem na východě. V hebrejštině se nazývá
jam hamelach, v doslovném překladu „
moře soli“, tedy
Solné moře. I když je v názvu slovo „moře“, jedná se ve skutečnosti
o slané jezero s vysokou koncentrací soli a minerálů (hořčík, draslík, vápník, brom, mangan, zinek, sodík), která způsobuje, že se v něm nepotopíte. Na základě současné rychlosti jeho vysychání se soudí, že by Mrtvé moře mohlo do roku 2050 téměř nebo úplně vymizet. V roce 2013 bylo podepsáno memorandum o spolupráci mezi Izraelem, Jordánskem a zástupci Palestinské samosprávy. Řešením se mělo stát necelých 200 kilometrů dlouhé potrubí, které by tam přivedlo vodu z Rudého moře, která se navíc odsolováním promění v pitnou vodu pro zdejší obyvatele. Napětí mezi židovským a arabským státem přerušilo snahy o realizaci tohoto projektu, je tu však naděje, že se v něm bude pokračovat.
Izraelští umělci ukazují neprobádané části Mrtvého moře
Od severního břehu Mrtvého moře vyplouvá červená loďka s modrou stříškou a míří do jeho odlehlých částí, kam se většina místních obyvatel, turistů a ani dokonce vědců nedostane. Malá skupinka turistů se těší na to, co je čeká: neobyčejné různobarevné útvary ze soli a solné pláže.
Zdroj obrázku:
https://www.israel21c.org/dead-sea-revival-project-sets-sail/.
Noam Bedein, ředitel projektu
Dead Sea Project Revival, upozorňuje na fascinující krásu neprozkoumaných jeskyní a solných útvarů. Pomocí svých časosběrných fotografií také poukazuje na snižování vodní hladiny Mrtvého moře. K viditelným změnám někdy dochází během jednoho nebo dvou týdnů. Říká: „Je to krásný kontrast: na jedné straně vykukuje z vody něco krásného a kouzelného a na druhé straně se tyto útvary rozpadají a mizejí." Na Bedeinově webu „
Dead Sea Story“ jsou fotografie solných útvarů, které původně byly pod vodou, ale nyní jsou odkryté a třpytí se ve slunečních paprscích. Bedein, který tyto změny zachycuje od roku 2016, cestuje po světě, aby seznámil i ostatní se svými poznatky a posílil tím povědomí o tomto neobyčejném jezeru. Letos Bedein spolupracoval i s NASA, která se zajímala o důkazy života v Mrtvém moři v souvislosti s jejím výzkumem výskytu možného života v minulosti na Marsu v podobném prostředí.
Fotografie Noma Bedeina, které zachycují postup vysychání. Zdroj obrázků:
https://www.israel21c.org/dead-sea-revival-project-sets-sail/.
Bedein spolu s členem představenstva Telavivského muzea umění a ředitelem Rady pro umění v Tel Avivu Ari Fruchterem planují „oslovit kulturní a umělecký svět“. Fruchter říká: „
Mrtvé moře umírá. Nejsem doktor, nedokážu to zachránit, ale mohu přispět k jeho zachování prostřednictvím umění.“ A dodává: „Chceme být spolehlivým zdrojem pravdivých informací o Mrtvém moři."
Použité zdroje:
Dagmar Langová, „
Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí" (iDNES.cz)
Jessica Halfin, „
Dead Sea Revival Project sets sail“ (Israel 21c)
„
Mrtvé moře by mohlo skutečně zemřít, bijí na poplach vědci" (Novinky.cz)
Související články na našem blogu: